728x90

Adet Günü Hesaplama

Gelecek 12 ay için tahmini adet günlerini hesaplamak istediğiniz kişinin son adetinin başlangıç tarihini ve adet düzenini girdikten sonra hesapla butonuna tıklayınız. Size verilen sonuçlar önümüzde ki 1 yıl için geçerlidir.

Adet kanaması (regl) nedir?

Rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın ( gebeliğin ), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır biz bu sürece menstürel siklus – adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması diyoruz.

Adet günü nedir?

Adet kanamasının başlayacağı ilk gün adet günü olarak adlandırılır.

Adet gecikmesi kaç gün olur?

Adet gecikmesi kaç gün olur sorusuna 7 gün cevabını verebiliriz. Yani 7 güne kadar gecikme veya erken adet görme normal olarak kabul edilebilir. Ayrıca ortalama 4 gün süren adet akıntısı 2-7 gün arasında sürebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanan hormon değişikliklerine bağlı olarak görülebilir.

Adet Gecikmesinin Olası Nedenleri?

Eğer hamile kalmaya çalışmıyorsanız adet gecikmesi oldukça sıkıntı verici bir sürece dönüşebilir. Ancak geciken her adet gebeliğin habercisi olarak kabul edilmemelidir. Pek çok farklı nedenlerle adet 7 güne kadar gecikebilir. Stres: Stres vücudumuzda pek çok değişikliğe yol açar. Bazen GnRH hormonunun seviyesini düşürerek yumurtlama dönemini geciktirebilir veya regl olmanızı engelleyebilir. Hastalık: Ani, kısa veya uzun süren hastalıklar adet gecikmesine yol açabilir ancak bu geçicidir. Vücut Saati: Gündüz çalışıyorsanız gece mesaisine geçmek ya da tam tersi vücut saatinizi etkileyeceği için adet gecikmelerine neden olabilir. İlaç Değişimi: Başka bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve yakın zamanda bu ilacı değiştirdiyseniz adet gecikmesi olabilir. Doktorunuza yeni ilacınızın bu yan etkisi hakkında bilgi vererek alternatif bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz. Aşırı Kilo: Fazla kilo hormon dengelerini değiştirebilir ve adetin erken veya normalden daha geç görülmesine neden olabilir. Kilo kaybı ile normal adet döngüsüne geri dönebilirsiniz. Aşırı Zayıflık: Fazla kiloda olduğu gibi hormon dengesizliğine bağlı adet gecikmesine neden olabilir. Yanlış Hesap: Kadından kadına değişen adet döngüsü ortalama 28 gün olarak kabul edilse de çoğunlukla bu süre tutmaz. Yanlış hesaplama nedeniyle adetin geciktiğini sanmak oldukça sık rastlanan bir durumdur. Menopoz: Vücudun kendini gebelik için her ay hazırlaması menopoz döneminde sona erer ve adet görme biter. Gebelik: Ve en son olarak adet gecikmesi daha doğrusu adetin kesilmesi gebelik neticesinde olabilir. Basit bir hamilelik testiyle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Hesaplamalar

300x600